Yazın bitmesine yaklaştığımız şu günlerde kimimiz yavaş yavaş evimizde kışı karşılamayı beklerken kimimiz de yazlıklarımızı kapatarak tatillerimize son vermeye hazırlanıyoruz.
Peki havanın sıcaklığını yavaş yavaş yitireceği önümüzdeki günlerde haşeratla mücadele için ne yapmalıyız?
Sanılanın aksine böcekler kışın da hayatta kalmaktadır. Havaların soğumasıyla birlikte kimi böcekler evlerimiz gibi kapalı yaşam alanlarımıza doğru göç eder ve onlar için yeterli nemi ve sıcaklığı sağlayacak uygun ortamlarda yazı beklerler. Başka bir kısım ise “diapause” adı verilen ve bir nevi kış uykusu olarak adlandırılabilecek bir duraksama evresine girerler. Bu evrede metabolizmasını oldukça yavaşlatan böcekler ısıya ve besine ihtiyaç duymadan aylarca hayatta kalabilirler.
Bu evre böceklerin türlerine göre farklılıklar gösterir. Bazı türler bu evreye erken larval dönemde girerken bazı türler geç larval dönemde, erken erişkinlik döneminde hatta henüz yumurtadan çıkmadan ulaşabilir. Bu nedenledir ki kışın böcekleri etrafımızda çok daha az görürüz.
Böceklerin yanı sıra fare ve kemirgenler ise kış döneminde yeterli besini ve sıcaklığı bulabilecekleri ortamlarda kışı geçirmeyi hedefler. Bu hedef içerisinde evimiz, iş yerimiz gibi yaşam alanlarımız ilk sırada yer almaktadır.
Bu nedenle haşeratla mücadelede kışa girerken yapılacak ilaçlama uygulamaları oldukça önem taşımaktadır.
Her tür böcek için farklı ilaç gereksinimi, farklı evrelerde gerçekleşen diapause ve kış aylarında böceklerin ve diğer haşeratların bulunduğu yerleri saptayabilmek, tüm yıl boyunca böceklerden uzak ve temiz bir ev için olmazsa olmaz kriterlerdir.
Bu nedenle haşere ile mücadelede profesyonel ve işinde uzman bir firmadan ilaçlama konusunda hizmet almak şarttır. Kışa girmeden ve usulüne uygun yapılacak bir ilaçlama çalışması hem yaza doğru böceklerle karşılaşmanızı önleyecek hem de olası bir istilayı engelleyecektir. Bunula birlikte evimizi kendilerinin de evi gibi gören fare ve benzerleri için tüm kışı erişilmez hale getirecektir.
Bodrum ilaçlama uzmanı olarak tüm yıl evinizde rahat etmenizi sağlamak ya da önümüzdeki yıla yazlığınızda misafirlerle girmemeniz için bir telefon kadar uzağınızdayız.
Temiz ve haşere derdi olmayan günler dileriz.

05070784800
Konuşmayı Balatın
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?