Haşere İlaçlama Nedir ? 

Haşere İlaçlama Nedir ? 

Hastalık yayan böcek ve haşereler hayatımızın büyük çoğunluğunun geçtiği işyerimizde ve evimizde sağlığımızı doğrudan etkiler. Bu haşereler yaşadığımız hiçbir yerde istenmeyen parazit canlılardır.  Bu canlılardan insanlarda bir iğrenti duygusunu oluşturmasının yanında ayrıca sarılık, veba, ve tifo gibi hastalıklara yakalanmamıza sebep olur. Bu canlılar insan vücudunu ısırdıkları zaman kendi salgılarını bırakarak insan derisinde bulunan dokularda hasara yol açar. Bu canlılardan biri olan uyuz böceği insan derisinde aşırı kaşınmalara neden olmasından ötürü deride kızarıklıklar oluşur. Bu canlıların yaşam alanlarımızdan uzaklaştırılması veya yok edilmesi için fiziksel, biyolojik ve kimyasal mücadelenin tümü haşere ilaçlama olarak adlandırılır.

Ülkemizde haşere ilaçlama hizmeti genellikle kimyasal yöntemlerle yapılmaktadır. Haşerenin türü, yaşama biçimi, popülasyonun yoğunluğu vb faktörlere göre en uygun yöntem seçilerek haşerelerin uzaklaştırılması amaçlanmalıdır.

Dezenfeksiyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Dezenfeksiyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Toprak, hava, insan vücudu ve tüm çevremizde, mikroorganizmalar kendilerine yaşam alanı bulurlar. Evlerimizdeki halılar, kumaşlar, koltuklar ve yer yüzeyi bakteri, mantar ve virüs yuvasıdır. Ayrıca temizlik yaparken kullanılan malzemelere karşı oldukça dayanıklı olan birçok bakteri yaşar. Evinizi veya iş yerinizi tamamen mikroorganizmalardan kurtarmak için yapabileceklerinizin başında, dezenfeksiyon gelir. Özellikle tıbbi ve cerrahi girişimler sırasında tamamen mikrop ve bakterilerden arındırılmış bir ortam gerekir.Dezenfeksiyon sayesinde, cansız ortamdaki patojen mikroorganizmalar öldürülür. Aynı zamanda bu tür mikroorganizmaların üremeleri de dezenfeksiyon uygulanarak engellenir.

Dezenfeksiyon uygulamaları elektrikli U.L.V. cihazları ile yapılır. Dezenfeksiyon hem ortamdaki eşyalara hemde kapalı ortamdaki soluduğumuz havaya uygulanır.

Kış Yaklaşırken

Kış Yaklaşırken

Yazın bitmesine yaklaştığımız şu günlerde kimimiz yavaş yavaş evimizde kışı karşılamayı beklerken kimimiz de yazlıklarımızı kapatarak tatillerimize son vermeye hazırlanıyoruz.
Peki havanın sıcaklığını yavaş yavaş yitireceği önümüzdeki günlerde haşeratla mücadele için ne yapmalıyız?
Sanılanın aksine böcekler kışın da hayatta kalmaktadır. Havaların soğumasıyla birlikte kimi böcekler evlerimiz gibi kapalı yaşam alanlarımıza doğru göç eder ve onlar için yeterli nemi ve sıcaklığı sağlayacak uygun ortamlarda yazı beklerler. Başka bir kısım ise “diapause” adı verilen ve bir nevi kış uykusu olarak adlandırılabilecek bir duraksama evresine girerler. Bu evrede metabolizmasını oldukça yavaşlatan böcekler ısıya ve besine ihtiyaç duymadan aylarca hayatta kalabilirler.
Bu evre böceklerin türlerine göre farklılıklar gösterir. Bazı türler bu evreye erken larval dönemde girerken bazı türler geç larval dönemde, erken erişkinlik döneminde hatta henüz yumurtadan çıkmadan ulaşabilir. Bu nedenledir ki kışın böcekleri etrafımızda çok daha az görürüz.
Böceklerin yanı sıra fare ve kemirgenler ise kış döneminde yeterli besini ve sıcaklığı bulabilecekleri ortamlarda kışı geçirmeyi hedefler. Bu hedef içerisinde evimiz, iş yerimiz gibi yaşam alanlarımız ilk sırada yer almaktadır.
Bu nedenle haşeratla mücadelede kışa girerken yapılacak ilaçlama uygulamaları oldukça önem taşımaktadır.
Her tür böcek için farklı ilaç gereksinimi, farklı evrelerde gerçekleşen diapause ve kış aylarında böceklerin ve diğer haşeratların bulunduğu yerleri saptayabilmek, tüm yıl boyunca böceklerden uzak ve temiz bir ev için olmazsa olmaz kriterlerdir.
Bu nedenle haşere ile mücadelede profesyonel ve işinde uzman bir firmadan ilaçlama konusunda hizmet almak şarttır. Kışa girmeden ve usulüne uygun yapılacak bir ilaçlama çalışması hem yaza doğru böceklerle karşılaşmanızı önleyecek hem de olası bir istilayı engelleyecektir. Bunula birlikte evimizi kendilerinin de evi gibi gören fare ve benzerleri için tüm kışı erişilmez hale getirecektir.
Bodrum ilaçlama uzmanı olarak tüm yıl evinizde rahat etmenizi sağlamak ya da önümüzdeki yıla yazlığınızda misafirlerle girmemeniz için bir telefon kadar uzağınızdayız.
Temiz ve haşere derdi olmayan günler dileriz.

Haşeratla Mücadelede İlaçlamanın Önemi

Haşeratla Mücadelede İlaçlamanın Önemi

Özellikle yaz aylarının gelmesiyle beraber çoğalan haşereler hepimizin korkulu rüyası olmaktadır. Yaşam alanlarımızda bulunan haşereler maalesef insan sağlığı açısından büyük tehlike arz etmektedir. Taşıdıkları mikroplar saymakla bitmeyecek kadar çok olan bu haşeratlar, insanlarda;
• Verem,
• Dizanteri,
• Tifus,
• Hepatit,
• Veba,
• Çeşitli Parazitik Hastalıklar,
• Mantar Enfeksiyonları,
gibi bir çok hastalığın kaynağı olabilirler. Hal böyle olunca bu zararlı haşerelerden korunmak ve yaşam alanlarımızdan onarı uzak tutmak gerekir.
Korunma yöntemlerinin başında ise ilaçlama bulunmaktadır. İlaçlama, kullanılacak yönteme ve kullanılacak ilaca göre çeşitlilik gösterdiği gibi, ilaçlanacak türe göre de değişkenlik gösterebilir. Yapılacak olan ilaçlama, doğru yöntemle ve ilaçla yapılmadığında insan sağlığını tehdit edecek boyutlara gelebilmektedir. Bu nedenle her türlü ilaçlama uygulamasının, bu konuda eğitim almış uzman personel tarafından yapılması daha uygundur.

Profesyonel bir firmadan destek alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken hususların başında, firmanın kullanacağı ilaçların WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmasıdır. Bu hem sizin sağlığınız hem de çevre sağlığı için zorunludur.
Piyasada değişik formüller ile hazırlanmış, belli bir türü hedefleyen ya da birçok tür için geçerli olan, kokulu ve kokusuz gibi özelliklerde çok sayıda ilaç mevcuttur. Kapalı alan uygulamalarında genellikle kokusuz ürünler tercih edilirken, açık alanlar için kokulu ve kokusuz ürünler tercih edilebilir. Tabi bu seçim yapılırken hedeflenen böcek türü de göz önünde bulundurulmalıdır.

Evinizi ve iş yerinizi ilaçlamanın faydaları saymakla bitmez. Haşerelerin taşıdığı mikroplardan korunmuş olurken, aynı zamanda belli bir türün bulunduğunuz ortamı istila etmesini de engellemiş olursunuz. Bununla birlikte çeşitli ısırık ve yaralanmaların da önüne geçmiş olur, yaz tatili keyfinizin bölünmesini de engellemiş olursunuz.

Özellikle yaz aylarında böcek ve kemirgen sayısında gözle görülen bir artış yaşanırken, evinizde ve bahçenizde çocuklarınızın rahatça zaman geçirebilmesi için ilaçlama yaptırmak öncelik listenizin başında gelmelidir. Bu konuda ilaçlama firmalarından danışmanlık hizmeti alabilir, dilerseniz ücretsiz keşif imkanından da faydalanabilirsiniz.

Özellikle yaz mevsiminde evinizi 2 kere, eğer gıdayla ilgili bir işletmeniz varsa, işletmenizi de ayda 1 kere ilaçlatmanız sizi bu zararlı haşerelerden kurtarmak adına faydalı olacaktır.

05070784800
Konuşmayı Balatın
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?